Fasáda domu hrá pri každej stavbe dôležitú úlohu, ktorú podceňuje len málokto. Nielenže ide o jeden z konečných krokov, ktorý často zavŕši niekoľkomesačné práce na vysnívanom dome, ale tiež vytvára celkový imidž nehnuteľnosti, či už výberom farby alebo materiálu.
Fasáda je však na prvom mieste najmä ochrannou vrstvou vašej životnej investície a podceňovanie jej výberu sa vám časom môže škaredo vyplatiť. Ako sa teda rozhodnúť, ktorý typ fasády je pre vás najvhodnejší? V dnešnom článku sa spoločne pozrieme na výhody konkrétnych riešení.

Minerálna omietka

Má svojich zástancov aj odporcov, ktorí tvrdia, že ide o zastaranú technológiu, ktorá sa k modernej stavbe nehodí. Minerálna omietka z cementu a vápenného hydrátu je však osvedčenou klasikou, ktorou nič nepokazíte a vďaka jej širokému využitiu si ľahko vytvoríte predstavu, ako bude vyzerať za niekoľko rokov.
Vyznačuje sa dobrou paropriepustnosťou a dôležitou výhodou je tiež jej priľnavosť, vďaka ktorej sa ľahko nanáša.

Silikónová omietka

Tento typ omietky je drahší ako ostatné, no ak hľadáte najvyššiu kvalitu, investícia do silikónovej fasády sa vám vyplatí. Aj po desiatich rokoch bude vyzerať stále ako nová a vďaka nanotechnológiám použitým pri výrobe odpudzuje vodu, vďaka čomu účinne chráni pred tvorbou plesní.
Tento typ omietky je vyrobený zo silikónovej živice, ktorá má dobrú priľnavosť a môže sa nanášať na všetky druhy povrchov.

Silikátová omietka

Oproti silikónovým omietkam sa vyznačujú vyššou nasiakavosťou, takže nie sú také odolné voči vode. Ich využitie je preto vhodné najmä na miestach, kde nebudú vystavované nadmernej vlhkosti, ale vo všetkých ostatných prípadoch ich odolnosť na vysokej úrovni.
Silikátová omietka má vysokú paropriepustnosť a dokonca sa dá umývať pomocou nízkotlakového zariadenia. Pre jej nanášanie je potrebný základný penetračný náter, no dá sa použiť na všetky druhy zateplovacích systémov, dokonca aj na sádru a drevotriesku.

Akrylátová omietka

Ak hľadáte pestrú paletu farieb a rozumný pomer cena / výkon, akrylátová omietka bude pre vás asi tá pravá. Jej aplikácia je nenáročná, vďaka čomu si rýchlo získala veľkú popularitu. Akrylátové omietky navyše dobre odolávajú vode a dajú sa ľahko umývať pomocou nízkotlakového zariadenia.