Nájsť si vlastné bývanie, v ktorom by človek založil rodinu a prežil zvyšok svojho života, je jedno z najdôležitejších rozhodnutí, ktorému skôr či neskôr čelí každý z nás. Vyžaduje čas, chladnú hlavu a zváženie všetkých dostupných možností. Naše rozhodnutie ovplyvňujú plány do budúcna, rodinné zázemie, voľný čas a v neposlednom rade aj finančné možnosti.
Ak máte chuť pustiť sa do svojpomocnej výstavby domu, budete potrebovať trpezlivosť a pevné nervy, kým sa dostaví želaný výsledok. Pripravili sme preto výber tých najdôležitejších nevýhod svojpomocnej výstavby, ktoré je pri rozhodovaní potrebné zvážiť.

Svojpomocná výstavba je maratón

Postaviť si dom vlastnými rukami je dobrodružstvo, ktoré aj v dnešnej uponáhlanej dobe láka najmä domácich majstrov, ktorí už s prácou na stavbe majú nejaké skúsenosti. Zruční murári dokážu veľa len s pomocou ochotnej rodiny a kamarátov, takže náklady na pracovnú silu väčšinou tvorí akurát občerstvenie. Ak si navyše dokážete zaobstarať stavebné materiály a techniku za dobrú cenu, dokážete pri svojpomocnej výstavbe ušetriť nezanedbateľnú časť nákladov.
Na druhej strane so sebou svojpomocná výstavba prináša aj množstvo nevýhod a komplikácii, na ktoré je potrebné myslieť predtým, než sa touto cestou vyberiete.
  • Zaberie vám všetok voľný čas – pravdepodobne počas najbližších rokov strávite každý voľný víkend pri miešačke.
  • Ste závislí na ochote svojich známych – aj keď vám nevadí tráviť všetok voľný čas na stavenisku, nemusí to platiť aj o vašom švagrovi.
  • Zodpovednosť za každú chybu – stavebná firma vám poskytuje záruku a garanciu kvality na prácu aj použité materiály. Pri svojpomocnej výstavbe však vinníka za krivú podlahu budete vždy hľadať iba v zrkadle.
  • Niečo, čo sa nedá vyčísliť – dlhodobá a náročná práca na stavbe vám môže narušiť nielen zdravie, ale tiež pokojný rodinný život, keď budete stále zaneprázdnení prácou na stavbe. A to sú veci, ktoré sa žiadnymi peniazmi vyvážiť nedajú.
V B&P Construct všetky tieto problémy vyriešime za vás. Ak zvažujete, že všetky starosti so stavbou radšej necháte na odborníkoch, neváhajte nás kontaktovať a vypracujeme vám cenovú ponuku, vďaka čomu sa budete môcť ľahšie rozhodnúť.