Vlastné bývanie so sebou prináša veľa otázok, ktoré človek musí zvážiť predtým, ako urobí konečné rozhodnutie. Možností je v dnešnej dobe naozaj veľa.
Byt alebo dom? Stavba alebo rekonštrukcia? Na našom blogu sme sa už venovali výhodám a nevýhodám svojpomocnej výstavby a dnes sa pozrieme na ďalšiu tému nekonečných diskusií – je lepší bungalov alebo poschodový dom?

Prečo bungalov?

Bungalov, alebo tiež prízemný dom je obľúbeným typom stavby najmä v posledných rokoch, kedy sa už nekladie taký dôraz na priestor ako to bolo v časoch viacgeneračných domov. Prízemné domy ponúkajú minimalistický a moderný vzhľad, navyše sú vhodné najmä pre mladé rodiny alebo seniorov, ktorí potrebujú bezbariérové bývanie.
Bungalov môže byť veľmi štýlový, no je vhodný najmä pre väčšie a rovinaté pozemky. Pri tomto type bývania je potrebné zvážiť, či v budúcnosti nebudete chcieť väčší dvor alebo záhradku, keďže prízemné domy zaberajú väčšiu stavebnú plochu ako ich vyšší bratranci.

Prečo poschodový dom?

Na Slovensku majú poschodové domy dlhú tradíciu najmä kvôli ich praktickosti a využitému priestoru. Vďaka poschodiu šetria priestor na pozemku, ich stavba je však v porovnaní s bungalovom o niečo náročnejšia. Pri rodinách s deťmi, kde sú vyššie nároky na priestor a súkromie, je poschodový dom určite tým lepším riešením. Izby na poschodí chránia pred neželanými zrakmi okoloidúcich a ľahšie sa v nich udržiava teplo, ktoré z prízemia stúpa na poschodie.
Hlavnou nevýhodou takého bývania sú schody, ktoré bývajú častým zdrojom úrazov a pre členov domácnosti vo vyššom veku môžu predstavovať neprekonateľnú bariéru.
Každý typ domu má svoje pre aj proti a nedá sa jednoznačne povedať, ktorý je všeobecne lepší. Pre správny výber je potrebné zvážiť mnoho podrobností a najmä to, či máte vhodný pozemok.
Potrebujete poradiť? Neváhajte a napíšte nám o vašich plánoch, naši odborníci vám radi poskytnú cenné tipy.